Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Władze

Dziekan Szkoły Doktorskiej

Zdjęcie przedstawia Dziekan Szkoy Doktorskiej Panią prof. dr hab. n. o zdr. Beatę Dobrowolską

prof. dr hab. n. o zdr. Beata Dobrowolska

 

 

Prof. dr hab. Beata Dobrowolska jest absolwentką Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie oraz Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 2006 r., stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu w 2018, zaś tytuł profesora w 2024 roku. Specjalistka w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, jak również studia podyplomowe „Etyka a praktyka medyczna w perinatologii i pediatrii” organizowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytet Paris-Est Marne-la-Vallée w Paryżu.

Pracę dydaktyczno-badawczą rozpoczęła w 1998 roku na Wydziale Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie. Od 2022 roku pełni funkcję kierownika Katedry Zintegrowanej Opieki Pielęgniarskiej. Od 2020 roku realizuje także zajęcia na Uniwersytecie Novo mesto, w Słowenii.

Była kierownikiem i wykonawcą wielu grantów dydaktycznych, mobilnościowych i naukowych, m.in. w ramach programów Leonardo da Vinci  (Transfer of Innovation, Partnership); Erasmus plus (Strategic Partnership, KA 107), czy ostatnio jako koordynator merytoryczny partnera polskiego międzynarodowego projektu Dynamic Digital Skills for Agility and Resilience in Medical and Allied Professions (DDS-MAP) w ramach UE4Health.

Pełni funkcję redaktor naczelnej czasopisma Nursing in the 21st Century, jest także członkiem rad programowych czasopism: BMC Nursing oraz the Central European Journal of Nursing and Midwifery.

W roku 2024 została zaproszona do grupy ekspertów w dziedzinie pielęgniarstwa przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych. Przez osiem lat była członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (PTP) angażując się w wiele działań na rzecz społeczności pielęgniarskiej w Polsce i w Europie, m.in. pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Naukowej przy Zarządzie Głównym PTP w latach 2013-2017. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Bioetycznego,  członkiem zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie oraz członkiem grupy roboczej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Jest zaangażowana w pracę kilku międzynarodowych sieci współpracy, m.in.: UDINE Career Project (Understanding Development Issues for Nurse Educator Careers) – grupa zrzesza członków z 15 państw Europejskich oraz USA. W latach 2012-2014 pełniła funkcję przewodniczącej tej grupy; członkiem grupy Wyszehradzkiej (V4) organizującej coroczne spotkania naukowe doktorantów: International Conference of PhD Students of the Nursing Study Program.

Jest autorką blisko 300 publikacji o łącznej punktacji 182,357 IF oraz 8323,50 pkt MNiSW.  H-index =16.  Jej badania koncentrują się na zagadnieniach dotyczących etyki w zawodach medycznych, szczególnie w zawodzie pielęgniarki i położnej, skoncentrowanej na pacjencie edukacji w zawodach medycznych oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

Dwudziestokrotnie nagradzana przez Rektora Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.

Prodziekan Szkoły Doktorskiej

Zdjęcie przedstawia Prodziekan Szkoły Doktorskiej Panią dr hab. n. farm. Aleksandrę Szopę, prof. uczelni

dr hab. n. farm. Aleksandra Szopa, prof. uczelni

 

 

Dr n. med. i n. o zdr. Aleksandra Szopa jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w 2014 roku, zaś tytuł doktora habilitowanego w 2019 roku.

Pracę zawodową rozpoczęła w 2010 roku w Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej i Społecznej jako asystent. Od 2022 roku kieruje Zakładem Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej.

Była wykonawcą grantów i projektów badawczych oraz badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie jest kierownikiem grantu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki oraz Senior Expert w projekcie „Supporting the increased capacity and competence building of the EU medicines regulatory network” (IncreaseNET) finansowanym w ramach programu EU4Health.

Z wykorzystaniem modelu Zebrafish prowadzi badania koncentrujące się na poszukiwaniu nowych substancji o aktywności przeciwnowotworowej oraz mechanizmów leżących u podstaw ich działania.

Wyniki dotychczas zrealizowanych badań prezentowała na konferencjach naukowych w kraju i na świecie. Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych o łącznym IF 234,627. Indeks Hirscha całości jej dorobku naukowego wynosi 16.

Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne otrzymała 8-krotnie Nagrodę Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W roku akademickim 2021/2022 uzyskała tytuł najlepszego dydaktyka na Wydziale Farmaceutycznym.

Komunikaty

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.


Kalendarium

Grudzień 2024

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31